Avize Montajı Nasıl Yapılır?

Evimize aldığımız avizelerin modelleri vardır. Modeline göre avize montajı yapılmaktadır. Avizeler sakıt (tek tutma yerinden montajlı) ve Tavana montajlı kasnak avize modelleri diye ikiye ayrılır. Hiç tecrübeniz yoksa ve anlamıyorsanız avize montajı yapan elektrikçi çağırıp montajını yaptırın… 

 İki kablolu avizelerde renksiz veya kahverengi mavi renginde kablolar mevcuttur. Renk farketmeden tavanda iki kablolu aydınlatma sortisine bağlantısı yapılır.
Üç kablolu avizelerde ise bazen üçüncü renk topraklama bazen ise elektrik devresi olabilir. Topraklama bağlantılı avizeler sarı yeşil renkte ve topraklama etiketi bulunmaktadır.
Avize kablomuz iki renkli ise tavanda bağlıyacağımız kablo renkleri farketmeden bağlantısını yapabilirsiniz.
Fakat üç renkli kablo varsa ve topraklama yoksa üçüncü uçta, o zamanda genellikle sarı yeşil nötr kablosu olur, kahverengi ve mavi ise elektrik devresi olur. Montajını yapacağımız yerde üç renk var ise nötr sarı yeşile , mavi ile kahve rengi kabloda diğer devrelere bağlanarak iki düğmeli elektrik anahtarıyla kontrol etmemizi sağlar.

Sarkıt Avize Montajı Nasıl Yapılır?

Sarkıt avize montajı ilk iş olarak avizenin kablosu sıyrılıp hazırlanır. Tavana bir matkap yardımıyla delik açılıp plastik dübel çakılarak avize kancası montajı yapılır. Avize kancasının sağlamlığı kontrol edildikten sonra avize kancaya asılıp kablo klemensi ile bağlantısı yapılır.